Discord Bot Doğrulama Programı

Neden bu yazıyı yazdığımı merak edenler oluyor, bu yazıyı yazmamın sebebi discord tarafından botum onay alıp bana rozet geldi ve bunun ardından geliştiriciler bana bir takım sorular yöneltti. Bende bu gelen ısrarla sorular yüzüne buraya deneyimlerimi anlatıp bu programdan sizlere bahsetmek istedim.

Robotlar gün geçtikçe Discord’u ele geçirmeye devam etmektedirler. Bunlardan dolayı artık sunucumuzdaki her şeyi botlarla yapmak mümkün. Ne havalı demi?

Kısacası Discord, 100 sunucudan fazla yerde bulunan botlara, bot sahipleri için bir kimlik ile doğrulama zorunluluğu getiriyor. Bu kimlik doğrulamasını geçince, profilinize bir mavi rozet ve botunuzun profiline “Doğrulanmış Bot” ünvanını elde ediyorsunuz.

⚠️ Bu zorunluluk sadece 07/10/2020 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Bu zorunluluk botunuz küçük çaplı bir proje ise ve sadece belirli sunucularda bulunuyorsa sizin kullanımınızı etkilemeyecek olup eğer büyük bir proje ise bu sizin 100 sunucudan sonra botu ekletememenize sebep oluyor. 75 sunucuya ulaştığınız zaman Discord size otomatik olarak bir mail yolluyor ve bu mailde sizlere botunuzun onaylatmanızı istiyor. Sizde orada yer alan developers kısmına giderek botunuzu onaylatmak için başvuruda bulunuyorsunuz.

Gelelim hikayeye…
İlk olarak botum 75 sunucu sınırına kolay bir şekilde ulaşarak büyük gelişim sağladı. 75 sunucu olduktan sonra kısa bir süre sonra bana dm yoluyla otomatik olarak tanımlanan bir mail geldi. Bu mailde botumun 75 sunucuya ulaştığını tebrik edip benden botu onaylatmam istendi eğer büyük bir proje olmaacaksa onaylamayabilirsin söylendi. Developers kısmına geldikten sonra Bot’s kısmından kimliğimi onaylamam gerektiğini fark ettim ve kimliğimi onayladım. Kimliğimi onayladıktan sonra bir kısım geldi ve orada başvuru için bir kaç tane sorular vardı. Gelelim o sorulara…


– Botunuz genel olarak neler yapıyor? Burada botunuzun ne yaptığnı anlatın.

– Hangi Discord verilerini kaydediyorsunuz? Örnek olarak botunuza bağlı olan bir veritabanında, kullanıcı veya sunucu bilgileri gibi.

– Bu verileri ne amaçla saklıyorsunuz? Özellik veya komut detaylarını verin, açık bir şekilde açıklamaya özen gösterin.

– Bu verileri ne kadar süre boyunca saklıyorsunuz? Anlık aldığınız veriler geçerli değildir (spotify bilgisi almak gibi), sadece bir veritabanında tuttuğunuz şeyler için geçerlidir. Otomatik silinip silinmediğini belirtin.

– Kullanıcılar bu toplanan verilerinin silinmesini istemek için neler yapmalıdır? Buraya hangi verilerin nasıl silinme isteği ile silineceğini anlatın, sizinle nasıl iletişime geçecekleri dahil. Yasal olarak, bu verileri istendiğinde silmek zorundasınız, aksi takdirde Discord hizmetlerinize karşı işlem uygulayabilir.

– Hangi sistem ve altyapıları kullanıyorsunuz? Dikkat. Altyapıdan bahsederken, botunuzun bulunduğu host ortamından söz ediliyor, kodun alındığı altyapı değil. Örnek olarak, işletim sistemi, kullandığınız veritabanı, modüller ve hostlayan şirket gibi detaylar.

– Sistemlerinize ve altyapınıza erişimi nasıl güvence altına aldınız? Host veya veritabanınız güvence altında mı, bu öğrenilmek istiyor. Bunlar kilitli mi, erişmek isteyen nasıl erişebilir, bunların çalınma riski var mı gibi detaylar.

– Kullanıcılar güvenlik sorunlarıyla ilgili sizle nasıl iletişim kurabilir? Botunuzda herhangi bir açık varsa, kullanıcılar sizinle nasıl iletişim kurabilir ve prosedür nedir, bu belirtilmelidir.

– Botunuz Oauth girişi (üçüncü taraf kimlik doğrulama) hizmeti veya bağlantısı kullanıyor mu? Eğer öyleyse, hangileri ve neden? Bu örnek olarak bir botun dashboard’ını kullanırken ki karşınıza gelen Discord’a bağlan ekranıdır, bu bir Oauth girişidir. Eğer kullanıcılarınız böyle bir bağlantı sağlıyorlarsa botunuzu kullanmak için (⚠️ eklemek için değil, dikkat!), nedenini anlatın.

– Varsa, hangi ayrıcalıklı ağ geçitleri (gateway intent) için başvuruyorsunuz? (bunlardan herhangi birine ihtiyacınız yoksa burayı boş bırakın) Eğer gateway intent için başvuracaksanız, aldığınız intentler için ekran görüntüsü, GIF veya video ekleyin. Bu açıklamalar detaylı olmalıdır, aksi takdirde bu sınırlamaya erişim isteğiniz reddedilecektir.

Bu sorulara cevapları verdikten sonra son olarak 2 tane seçenecek gelecek ben seçenekleri işaretlemeden ilerledim ve yaklaşık 8 günün ardından botum onaylanarak bana ve takım arkadaşlarıma rozet geldi. Buradan onlara teşekkürlerimi sunuyorum. Buraya kadar geldiysen umarım dediklerimi anlamış olup sende artık botunu nasıl onaylatacağın hakkında bilgi sahibi olmuşsundur.

Umarım bu yazımda aklınızdaki tüm soruların cevabını anlaşılır bir şekilde vermişimdir. Eğer anlamadığınız bir nokta var ise yorum yazarak yardım istemekten çekinmeyin. Benimle Discord(ibidi#0042) üzerinden daha kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Kendinize iyi bakın 🙂

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*